گوگل دنس (Google Dance) چیست؟

Google Dance گوگل دنس یا رقص گوگل الگوریتمی است که گوگل آن‌ را تنظیم کرده تا سایت‌ها را در ورطه آزمایش قرار دهد. گوگل دنس باعث می شود که رنک سایت شما در نتایج گوگل به طور فزاینده ای بالا و پایین شود. این آزمایش گاهی به‌ قدری سخت و دشوار است که ممکن است گوگل چند روز و یا چند هفته تعداد زیادی از ایندکس‌های سایت (صفحاتی که در دیتابیس موتورهای جستجو از هر سایتی ثبت می شود) را حذف نماید و پس از انجام آزمایش‌ها دوباره ایندکس‌ها را به سایت برگرداند. حتی ممکن است چند روزی سایت را کلاً از نتایج سرچ گوگل حذف کند!

Google Dance به خودی خود چیز بدی نیست، کاملا طبیعی است و ممکن است هر سایتی دچار آن شود. بیشترین دشواری این رقص گوگل در اینجاست که نه زمانی و نه معیاری برای این آزمایش به طور رسمی از طرف گوگل معرفی نشده است. اکثر مدیران وب‌سایت‌ها در این زمان دست و پای خود را گم‌کرده و با اعمال تغییرات اساسی در ساختار کدنویسی و یا خرید بک لینک اقدام به بهبود نتایج می‌کنند دریغ از اینکه این خود یک آزمایش سخت از سوی گوگل است.

جابه جایی رتبه‌ای که Google Dance باعث آن می شد در گذشته بسیار کوتاه مدت بود، از چند ثانیه تا چند روز. اخیرا با آخرین آپدیت الگوریتم پاندا، گوگل به صورت لحظه‌ای در حال بررسی تغییرات در سئو سایت ها است. رنک سایت ها نیز با ترکیبی از آزمایشات گوگل و تغییرات سئو آن ها نوسانات بیشتری به خود گرفته و مدت زمان گوگل دنس بسیار بیش از پیش شده. اگر یک متخصص سئو نباشید، سخت است که متوجه شوید که این تغییرات آزمایش و Google Dance است و یا اینکه واقعا سایتتان پیشرفت و یا پسرفت کرده است.

این رقص جدید در بین متخصصان سئو، پاندا دنس (Panda Dance) نیز نامیده شده زیرا جدای از آزمایش گوگل کوچکترین تغییرات در لینک سازی های شما را در نظر گرفته و شما را می آزماید تا ببیند که چه تلاشی برای بهبود آن می کنید. در این مدت اغلب مدیران بی تجربه و ناآگاه از سئو، خونسری خود را از دست داده و برای حفظ جایگاه خود در نتایج سرچ، به سراغ استفاده از استراتژی های مخرب مانند خرید بک لینک می‌کنند. در این لحظه است که گوگل می تواند متوجه شود که یک سایت با اعتبار واقعی در نتایج به رتبه های برتر رسیده است و یا پول! بنابراین اگر تغییر ناگهانی و کوتاه مدت (از چند دقیقه تا چند هفته) در رتبه سایت خود مشاهده کردید چه پیشرفت و چه پسرفت احتمالا ترکش های Google Dance به شما اصابت کرده است.

البته ناگفته نماند هر تغییری نیز جزو گوگل دنس محسوب نمی گردد. گاهی اوقات رقبای شما برای مقابله با شما از راهکارهای سئوی منفی و بلک هت استفاده می کنند و ممکن است به این دلیل رنک سایت شما در نتایج جابه جا شده باشد پس باید هر از گاهی نیم نگاهی به تغییرات لینک پروفتایل خود داشته باشید و یا اینکه گوگل در آزمایشات قبلی خود با معیار های خود مانند نرخ کلیک (CTR)، بانس ریت (Bounce Rate)، وقت سپری شده توسط کربران در سایت (Time on Site), و یا بستن زود هنگام و باز کردن نتیجه بعدی در سرچ به این نتیجه رسیده که شما یک نتیجه خوب برای نشان داده شدن در گوگل محسوب نمی شوید. در این زمان شما باید به بررسی مشکلات سایت پرداخته و پس از علت یابی اقدام به رفع مشکل کنید. اما اگر مطمئن هستید که هیچکدام از این موارد غیر طبیعی نیست و رنک شما بی دلیل در حال اوج گیری و یا سقوط هست احتمالا همان Google Dance گریبان شما را گرفته است.

در هنگام گوگل دنس چه کنیم؟

همانطور که متوجه شدید بدترین کار ممکن در این برهه زمانی این است که خونسردی خود را از دست داده و اقداماتی همچون انجام بهینه سازی مجدد کدها، خرید بک لینک، تغییرات در کلمات کلیدی، تغییر عنوان صفحه و تغییرات اساسی قالب را انجام دهید.
اگر دچار گوگل دنس شده‌اید، تمرکز خود بر تولید محتوا را از دست ندهید و فرآیند تولید و انتشار آن را همچون گذشته ادامه دهید. این آزمایش را یک فرصت شمرده و بهترین نتیجه را از آن بگیرد چون بسیار دیده شده است که پس از این دوران، سایت به جایگاهی بهتر و بالاتر دست یافته است.

برای مشاهده وضعیت Google Dance و تغییرات الگوریتمی گوگل نیز می توانید از سایت Mozcast.com استفاده کنید. این سایت تغییرات الگوریتم گوگل را بر اساس معیارهایی روزانه به صورت متوالی بررسی کرده و نتیجه نهایی را به صورت وضعیت هوای آفتابی، نیمه ابری، ابری، بارانی و طوفانی نشان می دهد که در واقع همان وضعیت تغییر الگوریتم های گوگل نسبت به روز قبل است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 18 =